DNS Yönlendirme Saldırıları

  • Home
  • Blog
  • DNS Yönlendirme Saldırıları
DNS Yönlendirme Saldırıları

DNS Yönlendirme saldırılarında amaç, gerçek web sitesi veya gerçek sistem yerine siber saldırganın kontrolünde olan alanlarda bulunan sahte web sitelerine veya sahte sistemlere kurbanın trafiğinin yönlendirilmesidir.

DNS Ele Geçirme saldırıları genellikle reklam yönlendirmeleri veya kimlik avı saldırıları için kullanılır. Saldırıyı gerçekleştirmek isteyen siber saldırganlar, hedef kullanıcının yönetimindeki cihaza kötü amaçlı yazılım yükleyerek yönlendiricileri ele geçirirler veya DNS iletişimini tamamen keserek hizmetin tamamen durmasını sağlarlar.

Eğer işletmeler kendi DNS’lerini sağlıklı bir şekilde yönetemiyorsa veya bu konuda bilgi güvenliği farkındalığı eksikse, herhangi bir siber saldırgan tarafından işletmenin DNS’lerine müdahale edilebilir. Unutmayın, herhangi bir saldırgan DNS’nizi ele geçirdiğinde, tüm web trafiğinizi ve e-posta iletişiminizi ele geçirmiş demektir.

Saldırılarının birçok farklı türü vardır ve hedeflenen işletmeye göre esneklik gösterebilir. Teknik olarak çoğu zaman göz ardı edilen bir siber saldırı türüdür.