Dış Tehdit Saldırıları

Dış Tehdit Saldırıları

Dış tehdit saldırıları günümüzde o kadar sık görüldüğünden, neredeyse her gün bu saldırıların yeni türleri ortaya çıkmaktadır. Sistem dahilinde kullanılan ürünlerin ve uygulamaların zafiyetleri genellikle dış tehdidin oluşmasına sebebiyet verir. Aynı zamanda ağ mimarisinin yanlış oluşturulması ve siber güvenlik topolojisinin yanlış kurgulanması dış tehdit saldırıları için mükemmel ortamı hazırlar.

Dış tehditleri gerçekleştiren saldırganların hedefleriyle kişisel bir bağlantıları yoktur. Onlar için önemli olan en çok gelir getirebilecek amacın peşine düşerler ve hedef seçimlerini buna göre yaparlar.

Finansal motivasyon, dış tehditlerin arkasındaki ana faktördür fakat başka nedenlerle de olabilir. “Hacktivistler” ortak siyasi karar alıp işletmelere de saldırabilirler. Tabi devlet destekli veya politik olarak yönlendirilen siber saldırıları da unutmamak gerekir.

Çoğu veri ihlali, çalışanın hatasından yani iç tehditten kaynaklanır. Dış tehditler hala yaygın olsa da birçok siber saldırgan halen içerideki kişilerin hatalarına güvenmektedir ve birçok işletmeye hiç beklemedikleri anlarda zarar vermiştir.