Kripto Madenciliği Hırsızlığı

  • Home
  • Blog
  • Kripto Madenciliği Hırsızlığı
Kripto Madenciliği Hırsızlığı

Kripto Madenciliği Hırsızlık saldırıları (Cryptojacking Attacks); işletmelerin sunucu, bilgisayar ve ekran kartlarının siber saldırganlar lehine olacak şekilde kripto para madenciliği için kullanılmasıdır. Bilişim sisteminiz dahilindeki cihazlarınız ve işletmenize ait elektrik tüketiminiz siber saldırganın birer köleleri olurlar.

Kendisini bir cihaza (bilgisayar, sunucu, bulut ortamı veya mobil) yerleştiren ve daha sonra yerleştiği cihazın işlemci kaynaklarını kripto para madenciliği için kullanan bir tehdittir. Kripto para madenciliğinin gelişmesi ile birlikte bu saldırı tipi ortaya çıkmıştır.

Diğer kötü niyetli saldırılar gibi amaç siber saldırgan lehine olan kârdır ancak diğer tehditlerin aksine bu tehdit, kullanıcıdan tamamen gizli kalacak şekilde tasarlanmıştır. Saldırgan tarafından yüklenen yazılım, bulaştığı cihazdaki kaynaklarını sonuna kadar zorlaması nedeniyle hizmette yavaşlamalara ve çökmelere de neden olmaktadır.

2021 yılı içerinde Microsoft Exchange sunucularında uzaktan kod yürütülmesine izin veren birden fazla ZeroDay güvenlik açığı bulundu. Bu güvenlik açıklarından yararlanan birçok siber saldırgan bu sunucuları kripto madenciliği için kullandı. Halen farkında olmadan bu siber saldırıya maruz kalmış ve zararlı yazılım yüklü on binlerce Microsoft Exchange sunucusu olduğu düşünülmektedir.

Kripto Madenciliği Hırsızlık saldırıları, özellikle Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin değeriyle orantılı olarak yükselme eğilimindedirler.