Ortadaki Adam Saldırısı (Man in the Middle Attack)

  • Home
  • Blog
  • Ortadaki Adam Saldırısı (Man in the Middle Attack)
Ortadaki Adam Saldırısı (Man in the Middle Attack)

Ortadaki Adam Saldırısı (Man in the Middle Attack) özellikle işletmelerin uluslararası ticari ilişkilerini hedef alan ve finansal iletişim halindeki tarafların birinin veya her ikisinin birden bilişim sistemine sızarak ve örgütsel düzeyde gerçekleştirilen bir siber saldırı türüdür.

Saldırı Tespiti

Ortadaki Adam Saldırılarına Karşı Hazır Mısınız?

MetaGuard olarak ARGE faaliyetlerimiz kapsamında, kendi müşterilerimize “Ortadaki Adam Saldırıları” için bir uyarı sistemi geliştirdik. Bu sistem müşterilerimize yapılacak herhangi bir ortadaki adam saldırısı için kalkan görevi görmektedir. Sistemimizin sadece hizmet verdiğimiz işletmeler için değil, ülkemizde ithalat-ihracat faaliyetinde bulunan tüm işletmelere yapılan saldırılar için alarmlar üretebileceğini hatta anlık saldırıları gösterdiğini tespit ettik.

Raporlama

Erken Tespit ile Saldırıyı Tüm Detaylarıyla Tarafınıza Raporluyoruz

Tespit ettiğimiz Ortadaki Adam saldırılarını olay bazlı raporlayıp saldırıya maruz kalan hizmet verdiğimiz işletmelere bildiriyoruz. İlgili işletmeye raporda yazan çözüm önerileri kapsamında siber saldırıdan zarar görmemek için gerekli adımlar konusunda da yardımcı oluyoruz. Burada önemli olan olası saldırıdan önce bu durumun fark edilerek raporlanmasıdır. Bu sayede işletme herhangi bir zarar görmeden gerekli tedbirleri alabilir.

Hedef

Para ve İtibar Kaybını Sonlandırıyoruz!

Ortadaki Adam saldırılarına ithalat ve ihracat yapan binlerce şirket maruz kalmakta ve bu yolla ülke ekonomisine ciddi zararlar verilmektedir. Ülkemiz genelinde yapılan bir araştırmada; 2017 ile 2021 arasında her 10 Ortadaki Adam saldırısından 3’ünün başarılı olduğu belirtilmiştir. Ortalama değerlerle yapılan bir hesapla; yılda 1.000 şirketin başına bu saldırının geldiği, 300’ünün zarar gördüğünü ve ortalama her saldırıda 500.000 $’ın siber saldırganlar tarafından çalındığını varsaydığımızda, ülkemizdeki yıllık kaybın 150 Milyon $ olduğu görülür. Bu proje ile hedeflenen; Ortadaki Adam saldırılarından etkilenen ihracat yapan firma sayısını sıfıra çekmektir. Bu sayede çok yüklü miktarda bir paranın ülkede kalması sağlanarak şirketlerin her türlü mağduriyetlerinin önüne geçmek hedeflenmektedir.